Aktiviteter

    Sorry, no events to display

Kontakt oss

Kontortider:

April:

mandager 17:00 - 19:00 

Mai - august:
mandager og torsdager 17.00 - 19.00

September:
mandager 17.00 - 19.00

Oktober - april:
ingen fast kontortid


Adresse:
Drammensveien 210
0277 Oslo
22 50 90 19
post@okk.org

Syndicate

3 års arbeid ga seier i Bestumkilen!!! PDF Skriv ut E-post
Skrevet av Elizabeth H. Glad   
lørdag 27. februar 2010

kopi_av_dsc_0015Onsdag 17.02.2010 ble en historisk dag for padle- og roklubbene i Bestumkilen. Den etterhvert mye omtalte Ro- og padlebanen og øvingsområdet utenfor Oslo Kajakklubb (OKK) og Bestumkilen Roklubb (BRK) ble regulert på plass en gang for alle! "Et vendepunkt" - "En milepæl" er noen av kommentarene fra representanter i ro- og padlemiljøet i Kilen.

Det var alternativ 3 som ble vedtatt (1000 meter + 50 meter). Alt 3 omfatter øvingsområdet utenfor OKK og BRK og følger Alt 1 når det gjelder bryggen ved Hoffsbekken, samt utsettingsrampene fra Friluftsetaten. Klubbene har fått en 1000 meters Ro- og padlebane. Selv om banen har fått for kort start og stoppsone ville Alt 2 ha vært mye verre. Alt 2 innebar kun en 750 meters bane - noe som er ubrukelig som treningsarena for padlere og roere.

Dersom ikke Ro-og padlebanen og øvingsområdet utenfor OKK og BRK hadde blitt regulert ville sannsynligvis ikke ro- og padleklubbene i Kilen ha hatt noen framtid. Klubbene hadde risikert å få den samme katastrofale skjebnen som vi i dag ser har skjedd med padleklubben innerst i Frognerkilen. I Bestumkilen har det vært en overhengende fare for at 400 nye båtplasser ville ha blitt rigget til - hadde ikke Alt 3 blitt vedtatt.

Bestumkilens venner ledet av Alf Gerwin, Ulf Kristiansen og OKK-medlem Mette Windern har gjort en fenomenal innsats for å redde ro- og padlemiljøene i Bestumkilen. De gikk bl.a. hardt ut i pressen og vant klart på dette - noe som ble bekreftet i innleggene i Bystyret. Synliggjøringen gjennom media hadde sin virkning. Oslos innbyggere viste sympati - noe som kom fram gjennom avisartikler, leserinnlegg - og kåringen av leder av Bestumkilens venner Alf Gerwin til "Årets mann" i 2009. OKK-medlem Mette Windern har avdekket og samlet en uvurderlig dokumentasjon på ulovlige bryggeutbygginger og andre unnvikelser og feil i den kommunale forvaltningen vedrørende Bestumkilen.

Bystyrets reguleringsvedtak i saken har bl.a. disse konsekvensene:

  • Planlagt ny skøytebrygge foran OKK og BRK er stoppet
  • Øvings- og sikkerhetsområdet utenfor ro- og padleklubbene er sikret
  • Dobrygga i Bestumkilen må fjernes - den er ikke godkjent
  • Padleklubbene har fått 1000 meter bane
  • Bøyene i ro- og padlebanen må flyttes
  • Antall båtpasser i Bestumkilen er frosset  
  • Småbåtutvalgets utredning og anbefaling er ikke blitt tatt til følge 

Oslo Kajakklubbs styre og medlemmer retter en kjempestor takk til Alf Gerwin og Mette Windern, Bestumkilens venner og alle som har medvirket til denne fantastiske seieren for ro- og padlemiljøet i Bestumkilen!

Gratulerer med en velfortjent seier! 

 

 

 

 

 

Sist oppdatert ( lørdag 27. februar 2010 )
 
< Forrige   Neste >